Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Sistemi Kurulumu

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi yaparak işletmenize tasarruf sağlayabilir, her ay ödediğiniz elektrik faturası yerine kazanç elde edebilir aynı zamanda da temiz elektrik metodu ile karbon salınımını azaltabilirsiniz. Soğuk Hava Deposu Güneş Enerjisi Sistemi Kurulumu sayesinde her ay ödediğiniz elektrik faturasında ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz.

Enerji Maliyetlerinde yükseliş günümüzde işletmelerin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Ülkemizdeki ticari kuruluşlar genel olarak enerji yoğunluğunun yüksek olduğu alanlarda faaliyet göstermekte bu sebeple her ay yüklü miktarda fatura ödemektedirler. Enerji Maliyetlerinde yaşanan artışlar işletmelerin rekabet gücünü azaltmaktadır.

Güneş Enerjisinden elektrik üretimi düşen ilk yatırım maliyetleri ile birlikte giderek yaygınlaşmaktadır. Güneş Enerji Elektrik Üretim Sisteminin uzun yıllar güvenilir bir şekilde çalışması , ilk yatırım maiyetlerindeki düşüş , mevcut kaynaklar içinde en temiz elektrik üretim metodu olması sebebiyle tüm Dünya’da giderek yaygınlaşmaktadır. Fabrika Çatınızda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi ile tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Sistemlerinde genel olarak 3 adımda ihtiyaç duyulan elektrik üretilir ;

  • Güneş Enerjisi Sistemlerinde yüksek teknolojili paneller sayesinde elektrik üretimi yapılır. Yarı iletken özel malzemelerden üretilen paneller hiçbir hareketli parçası olmadan , hiçbir dışarıya atık vermeden elektrik üretimi yapabilirler.
  • Güneş Panellerinde Üretilen Elektrik (DC AKIM) , güneş enerji sistemleri için özel üretilen inverterler sayesinde şebekede kullanılır formata (AC AKIM) çevrilirler.
  • Güneş Panelinde üretilip inverter aracılığı ile kullanabilir hale gelen elektrik tüketim olması halinde doğrudan kullanılır , tüketim olmaması halinde ise şebekeye verilerek kazanç sağlanır.

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi bu basit adımları izleyerek mümkündür. Konu ile ilgili detaylı bilgi için (bilgi bankası) başlığındaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

İzin Süreçleri

Ülkemizde çatı alanlarında elektrik üretimi Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği genel olarak şahısların ya da tüzel kişilerin lisans alma zorunluluğu olmadan belli izin süreçlerini takip ederek tesis kurmalarına olanak sağlamaktadır.

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi için başlıca izin süreçleri aşağıdaki gibidir.

  • Bağlantı İzni Alınması (Çağrı Mektubu)
  • Elektrik Proje Hazırlanması ve Onaylatılması
  • Statik Proje Hazırlanması ve Onaylatılması
  • İlgili Belediye/OSB çatı uygunluk belgesi alınması
  • Tesis kurulumu sonrası kabul süreçlerinin tamamlanması

Fons Solar Uzman Mühendislik Ekibi proje izin süreçlerinizin tüm adımlarında sizlerin yanınızda yer alarak hızlı bir çözüm sağlar.

Üretilen Elektriğin Değerlendirilmesi&Fazla Üretilen Elektrik

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi ile elde edilen enerji tüketiminiz olması durumunda direkt kullanılır. Elektrik doğası gereği ihtiyaç olan en yakın noktada tüketilir. Bu sayede bir tüketiminiz olması durumunda üretmiş olduğunuz elektrik direkt o yükü besleyecektir. Ürettiğiniz elektrik yeterli ise şebekeden elektrik ihtiyacınız olmaz , üretilen elektrik yetersiz kalırsa aradaki farkı yine sistem otomatik olarak şebekeden temin etmeye devam edecektir. Gece vakitleri ,Hava koşulları ya da başka sebeple elektrik üretilmediği ya da üretimin yetersiz kaldığı zamanlar için herhangi bir endişeniz olmasına gerek yoktur.

Fazla üretilen elektrik ise şebekeye verilir. Güneş Enerjisi Elektrik Üretim tesisi ile birlikte tek yönlü sayacınız üretilip şebekeye verilen elektriği de ölçen çift yönlü sayaçlarla değiştirilir. Bu sayede fazla üreterek şebekeye verdiğiniz elektrik sizler için kazanç sağlamaya devam edecektir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi (mahsuplaşma) yazımızdan elde edebilirsiniz.

Karbon Salınımı & Sera Gazı Azaltımı

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi ile  çevreci şekilde elektrik üretimi sağlayarak karbon salınımını azaltmanız mümkündür. Sanayi Devriminden bu yana fosil yakıt kullanımı ve bunun Dünyamız üzerinde yol açtığı tahribat artık geri dönülmez boyutlara ulaşmıştır. Karbon Salınımı küresel ısınmaya yol açmakta bu da iklim değişimine sebebiyet vermektedir.

Güneş Enerjisi sayesinde Sıfır karbon emisyonlu elektrik üretimi sağlamanız mümkündür. Elde ettiğiniz ekonomik kazançların yanında gelecek nesillere iyi bir miras bırakma , firma prestijinize de katkı sağlama fırsatını kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Ayrıca şu an herhangi bir yaptırım bulunmasa da yakın süreçte ihtiyaç duyduğu enerjiyi fosil yakıtlardan sağlayan enerji tüketimi yüksek işletmelere ciddi bir vergilendirme sisteminin uygulanması günümüzde sıklıkla dile getirilen bir konudur.

Soğuk Hava Deponuzda Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi konusundaki genel hususlar yazımızda belirttiğimiz gibi özetlenebilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için FONS SOLAR Uzman Mühendislik ekibine her zaman ulaşabilirsiniz. (iletişim sayfası için yıklayınız)

Published On: Şubat 26th, 2021 / Categories: Fabrikalar İçin Güneş Enerjisi, Genel /