Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti son günlerde en popüler konu başlıklarından birisi konumunda. Güneş Enerjisi Sistemleri Fiyatları nedir , GES kurulum maliyeti 2019 yılında ne olmuştur güncel durumda değişimler nelerdir , Ev Tipi güneş enerjisi fiyatları nelerdir , evimize Güneş enerjisi Kurma maliyeti nedir gibi tüm merak edilen soruları bu yazımızda Fons Solar Uzman ekibi olarak sizler için cevapladık.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti (Özet)

Güneş Enerjisinden Elektrik üreterek doğa dostu enerji kullanıp aynı zamanda elektrik faturanızda tasarruf sağlayabilirsiniz. Peki Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti nedir ?  Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti 2019 yılında önemli bir düşüş göstermiş ve sistem çok daha cazip bir hale gelmiştir. Örnek olarak 10 Kw güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılında ortalama %20 oranında bir düşüş yaşamıştır.  Güneş Enerjisi Sistemleri fiyatlarındaki bu düşüşün ana nedeni olarak panel fiyatlarındaki azalmayı gösterebiliriz.

Sistem maliyetlerindeki azalmaya ek olarak 12 Mayıs 2019 yılında Enerji Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme çatı üzeri Güneş Enerjisi sistem kurulumlarının önü açılmıştır. Aylık mahsuplaşma düzenlemesini bu konu  ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazıda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Yazımızın devamında Güneş Enerji Santrellerinin kurulum ve üretim maliyetleri bir çok farklı sistem için ayrı ayrı özetlenerek bilginize sunulmuştur.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti 2019 & 2020

Fotovoltaik Sistemler olarak adlandırdığımız Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemlerinin ana bileşenleri ;

 • Fotovoltaik Güneş Paneli
 • Solar Inverter
 • Taşıyıcı Sistem
 • Elektriksel Ürünler

Olarak 4 ana başlıkta gruplandırılabilir.  Güneş Enerjisi Sistemlerinin maliyeti belirlenirken genel olarak bu  4 ana ürün grup maliyeti , mühendislik tasarım maliyeti ve işçilik maliyetleri göz önüne alınmalıdır. Kullanılan ürün kalitesi kadar doğru mühendislik ve doğru işçiliğinde kaliteli bir sistem için ne kadar önemli olduğunu hiçbir zaman göz ardı  etmemek gerekmektedir.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti 2019 yılında bir önceki yıla göre ortalama %20 oranında bir düşüş yaşamıştır. GES Kurulum Maliyeti 2019 yılının son çeyreğinde oluşmaya başlayan fiyatlar ile 2020 yılındaki maliyetler örtüşmektedir. Özellikle Endüstriyel Çatı Sistemlerinde artan rekabet ile birlikte oldukça cazip maliyetler oluşmuştur.

Endüstriyel Sistemlerde Maliyetler

İşyerleri , Fabrikalar , Tavuk Çiftlikleri , Soğuk Hava Depoları Oteller v.b. tüm yapıların çatısına kurulan Güneş Enerjisi Sistemlerine Endüstriyel Sistemler olarak nitelendirebiliriz. Çatı Alanı ve işletmenin ihtiyacına göre her güçte kurulabilen bu sistemler ile ciddi oranda bir tasarruf sağlamanız mümkündür.

Endüstriyel Güneş Enerjisi sistemlerini ve maliyetlerini örnek bir sistem üzerinden açıklayabiliriz.

Örnek Sistem: 100 kw Güneş enerjisi kurulum maliyeti

Orta ölçekli bir işletme çatısına kurulabilecek 100 kw Güneş Enerjisi sisteminde bulunacak ana ürünler 2020 yılı içinaşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • 396 adet 325 Watt Mono-perc Güneş Paneli
 • 1 adet 100 kW String İnverter
 • Aluminyum Konstruksiyon Sistemi
 • Yüksek kaliteli bakır kablolar
 • Elektriksel ürünler

100 kw Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılında (tüm ürünlerin yüksek kaliteli kullanıldığı koşullarda) ortalama 700 USD birim fiyatı ile kurulmuştur. Elektrik maliyetleri göz önüne alınarak bu sistemler ortlama 5 yıl gibi süreçlerde geri dönüş sağlamıştır. Daha büyük çatı alanlarında örnek verecek olursak  500 kW Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılı son aylarında 600 USD birim fiyatlarına kadar gerilemiştir. Burada belirtmek isteriz ki ilgili maliyetler sizlere fikir vermesi açısından örnek olarak sunulmuş olup bu tarz sistemlerin hepsinin kendi içerisinde özgün olarak tasarlanmalıdır.

Ev tipi güneş Enerjisi Fiyatları/Maliyetleri

Bir başka merak konusu da evimizde elektrik üretebilir miyiz ? Ürettiğimiz elektrikten ne kadar kazanç sağlarız ve Ev tipi Güneş Enerijisi Sistemlerinin maliyetleri nelerdir. Bu konuda sıklıkla 5 kw güneş paneli fiyatları nedir , 10kw güneş paneli fiyatları nedir , evde güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti nedir gibi sorular sıklıkla bizlere de yöneltilmektedir. Bu konuyu da bir örnek üzerinden detaylı bir şekilde açıklayalım.

Örnek Sistem: 10 Kw güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019

Ülkemizde vatandaşların evine kuracağı sistemlerde bürokratik süreçlerin azaltılması için yönetmelikte özel maddeler tanımlanmıştır. Yönetmelikte bu tarz sistemler için azami güç 10 Kw olarak belirlendiği için 10 Kw Güneş Enerjisi sistemleri popülerlik kazanmıştır. Ortalama 100 m2  bir çatı alanına kurulabilecek 10 kW sistemin ana ürünleri aşağıdaki gibidir.

 • 38 adet 325 Watt Mono-perc Güneş Paneli
 • 1 adet 10 kW String İnverter
 • Aluminyum Konstruksiyon Sistemi
 • Yüksek kaliteli bakır kablolar
 • Elektriksel ürünler

10 kw Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılında (tüm ürünlerin yüksek kaliteli kullanıldığı koşullarda) ortalama 1.000 USD -1.300 USD birim fiyatı ile kurulmuştur. 10 kW güneş enerjisi kurulum maliyeti 2018 yılında ortalama 1500 USD birim fiyatlarla kurulmuştur.

Bu noktada 10 kw güneş enerjisi getirisi vurgulanması gereken bir diğer konudur. 10 Kw güneş paneli ne kadar elektrik üretir sorusu ile başlarsak yukarıdaki ürün listesi ile doğru kurulmuş optimum bir sistem yıllık ortalama 18.000 kWh elektrik üretmesi beklenebilir. Sistem çalışma ömrünün 30 Yıl olması , son 1 yılda elektriğe %80 üzerinde zam gelmesi , sistem işletme ve bakım ücretlerinin çok düşük olması gibi bir çok faktör göz önüne alındığında ne kadar doğru bir yatırım fikri olduğu anlaşılabilir.  10 kw çatı GES maliyeti ve getirisi genel olarak bu şekilde özetlenebilir.

Ortalama tüketimi olan Bir evin ihtiyacı solar enerji maliyeti ne kadar sorusuna dönecek olursak  5 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti örneği ile daha detaylı açıklayabiliriz.  50 metrekare gibi kullanılabilir alanı olan bir çatıya kurabileceğiniz bu sistemde  5 kw Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2019 yılında ortalama 1400 USD birim fiyat ile kurulmuştur. Yıllık 9.000 kWh elektrik üretmesi beklenen bu sistem ile ihtiyaç duyduğunuz tüm elektriksel aletleri yıl boyunca hiç fatura ödemeden kullanmanız mümkün olacaktır.

Sistemin hem maliyetini hem de getirisini çatınızın fiziksel koşulları , yıllık elektrik tüketim değeriniz , elektrik tüketim profilinizin aylara göre değişimi doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple mutlaka doğru bir mühendislik çalışması ile sizin ihtiyacınıza özel bir çalışma yapılması gerektiğini tekrar vurgulamak isteriz.

Sonuç

Bu yazımızda güneş enerjisi elektrik üretim maliyeti konusunu tüm detayları sizlere açıklamaya çalıştık.

Detaylı olarak incelediğimiz gibi işyerinizin çatısına da evinizin çatısına da ya da devasa bir fabrika çatısında Güneş Enerjisi sistemi kurulumu yapmak oldukça mantıklı ve karlı bir yatırım fırsatı olarak ön plana çıkmaktadır

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti-Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik üretimi yapacağınız sisteme göre değişmektedir. Panel Sayısı , Çatınızın şekli , elektrik ihtiyacınız bu maliyeti doğrudan etkilemektedir. Bununla birikte Güneş enerjisi sistemleri düşen maliyetleri ile herkesin ulaşabileceği ekonomik yatırımlardır. En doğru cevap için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Evinizin ihtiyacını belirlemek için aylık elektrik faturanıza ve tüketim miktarınıza (kWh) cinsinden bakabilirsiniz. Daha sonra bu değeri üretmek için ihtiyaç duyduğunuz kapasite belirlenebilir. Örnek olarak aylık 500 Tl elektrik faturası ödeyen bir evin ihtiyacını 5 kW bir sistem ile karşılayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı inceleme yapmak için Ev için Güneş Paneli Hesaplama yazımızı inceleyebilirsiniz.

Günümüzde sıklıkla kullanılan Güneş panellerinin adeti ortalama 300 W civarındadır. Yaklaşık 16 adet Güneş Paneli kullanarak 5 kW (5.000 W) enerji elde edebilirsiniz. 5 kW Güneş Paneli k.d.v dahil ortalama 2.100 USD maliyete sahiptir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan Güneş panellerinin adeti ortalama 300 W civarındadır. Yaklaşık 32 adet Güneş Paneli kullanarak 10 kW (5.000 W) enerji elde edebilirsiniz. 10 kW Güneş Paneli k.d.v dahil ortalama 4.200 USD maliyete sahiptir.

2019 yılının son 3 ayında oluşmaya başlayan fiyatlar genel olarak aynı şekilde 2020 yılında da devam etmektedir. Endüstriyel Güneş Enerjisi sistemlerinin fiyatlarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Ortalama 600 USD birim fiyatı bu tarz sistem fizibiliteleri için kullanılabilir. Detaylı bir fizibilite için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Published On: Şubat 26th, 2021 / Categories: Ev İçin Güneş Enerjisi, Fabrikalar İçin Güneş Enerjisi, Genel /