Güneş Paneli Yapımı

Güneş Paneli Yapımı

Güneş panellerinin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Bu makalede, güneş paneli yapımı sürecini açıklayacağız. Ancak bunu yapmadan önce, güneş paneli türleri ve kullanılan malzemeler arasındaki farkları açıklamamız gerekiyor.

Güneş Paneli Nedir?

Güneş panelleri, güneş ışınlarını  temiz elektrik enerjisine dönüştürmeye yardımcı olan ülkemizde kısaca GES olarak adlandırılan, güneş ışığını toplayan ve enerjiye dönüştüren Güneş Enerjisi Sistemlerinin  bir parçasıdır.

Bilim adamları fotovoltaik etkiyi ve selenyumun 1800’lü yılların başında bir fotokondüktör olarak hareket etme yeteneğini keşfettiler. Ancak ilk güneş paneli için 1883’e yılına kadar beklemek gerekti. Güneş Panelinin icat edilmesinden sonra, Güneş Panellerinin ekonomik olarak uygulanabilir bir seçenek haline gelmesi gerekiyordu. Aradan geçen uzun yıllar sonunda tüm enerji kaynaklarından daha ucuz ve temiz bir enerji kaynağı olan Güneş teknolojisinde Güneş Panelleri en ekonomik çözüm haline geldi.

Fotovoltaik (PV) Paneller

Fotovoltaik (PV) paneller, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek üzere kullanılan güneş panelleridir. Fotovoltaik paneller, uzun ekonomik ömürleri ve bakım gerektirmeyen çalışma sistemleri sayesinde son yıllarda yaygın olarak görmeye başladığımız  panel türüdür. Güneş ışınlarını elektriğe dönüştürme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu süreçle ilgili olarak güneş panelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Fotovoltaik Güneş Panelleri Malzeme Çeşitleri

Güneş enerjisinden elektrik üretmek amacıyla kullandığımız PV paneller piyasada yaygın olarak iki panel türüne sahiptir.

Monokristal Paneller

Monokristal silikon paneller en yaygın kullanılan panellerdir. Ayrıca modern teknoloji standartlarına göre en verimli panel türüdür. Monokristal silikon paneller, silikon ve kristalin “tohum” karışımından elde edilirler. Güneş paneli üreticileri bu karışımı tek tek paneller için yeterli katmana sahip olana kadar katmanlara dökerler.

Yeterince yakından bakıldığında, monokristal  panellerin mükemmel kareler veya dikdörtgenler olmadığı fark edilir. Çünkü üretim sürecinde köşeleri kesilir. Bu panellerin köşelerinin kesilmesinin, aralarında daha verimli bir enerji akışı oluşturmaya yardımcı olduğunu keşfedilmiştir.

Monokristal panellerde kullanılan silikon genellikle daha koyu renklidir. Çünkü koyu renk daha fazla miktarda güneş ışığı çekilmesine yardımcı olmaktadır. Çekilen güneş ışığı ve üretilen elektrik arasında doğrusal bir orantı vardır.

Polikristal Paneller

Polikristal silikon panellerin, monokristal silikon muadillerine göre üretim süreçlerinde daha az adım vardır.

Polikristal silikon panellerde kullanılan kristaller, monokristal silikondan daha düşük bir kaliteye sahiptir. Bu paneller mavi renktedir ve içlerinde konfeti görünümlü bir madde içeriyormuş gibi görünürler. Polikristal silikon panellerde kullanılan bu kristal madde silikonu sertleştirir ve güneş ışığını elektriğe dönüştürmeye yardımcı olur.

Hem monokristal silikon paneller hem de polikristal silikon paneller PERC adı verilen bir alt tipe sahiptir. Her iki panel türünde de, yabancı maddelerin panele girme ve farklı kristaller arasındaki boşluklara yerleşme ihtimali vardır.Kirlilik olarak adlandırabileceğimiz bu yabancı maddeler panel içinde verimsizlik yaratabilir. PERC panellerde, kristaller arası boşlukların yabancı maddelerden daha iyi korunması için ekstra bir silikon katmanı kullanılmaktadır. Bu, panellerin daha uzun süre verimli çalışmasını sağlar.

Güneş Paneli Yapımı

Güneş Paneli Yapımı

Güneş panelleriyle elektrik üretmenin yollarına ve farklı panel malzemesi türlerine baktığımıza göre, güneş paneli yapımı konusuna bakabiliriz.

İlk olarak, silikon paneller genellikle yarı iletken dereceli bir polisilikondan yapılır. Bu polisilikon genellikle mikroçip gibi elektronik parçalarını yapmak için kullanılan işlenmiş kuvarsın bir karışımıdır. Bu polisilikon erime sıcaklığına ulaşıncaya kadar ısıtılır. Daha sonra polisilikon’a bor gibi diğer kimyasal katkı maddeleri eklenir. Bu sayede P tipi yarı iletken malzeme elde edilmiş olur.

P tipi yarı iletkenleri elektriği ortalama yarı iletkenlerden daha iyi ileten, ancak yine de geleneksel bir metal iletkene göre iletkenliği daha zayıf olan bir malzeme olarak düşünebiliriz.

Sonraki adımda, bu erimiş polisilikon-bor karışımı soğutulur ve bir külçe veya silikon bloğu olarak bilinen hale gelir.

Üçüncü adımda, bu külçe son derecede ince dilimler halinde kesilir ve bu dilimler bir sonraki adıma geçmeye hazır olana kadar temizlenir.

Dördüncü adımda, bu ince dilimler N tipi bir çözeltiye batırılır. N tipi bir malzeme elektriği diğer yarı iletkenlerden daha iyi iletmektedirler. N-tipi çözelti P-tipi ince dilimler ile temas ettiğinde, ikisi elektrikte daha iyi hareket etmelerine yardımcı olacak şekilde etkileşime girerler.

Beşinci adımda, bu daldırma ince dilimler yansıma önleyici bir kaplama ile kaplanırlar. Bu, güneş ışığının panellerden sekmesini ve güneş enerjisi sisteminizden kaçmasını önlemeye yardımcı olur.

Son olarak, her güneş pili boyutuna ve mukavemetine göre test edilir ve bir panele tutturulur.

Belirli bir paneldeki tam kimyasal bileşikler, panelin türüne ve yapıldığı malzemeye bağlı olarak değişecektir. Ancak yukarıda anlatılan süreç piyasadaki çoğu güneş panelinin geçtiği genel süreçtir.

 

0232 425 25 26

Fons Solar olarak Temiz Enerjiyle Çalışmanıza Yardımcı Oluyoruz.

Güneş panelleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe, kendiniz ,eviniz ya da endüstriyel tesisiniz için neyin en iyi işe yarayacağı hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz. Fons Solar’da PERC monokristal panelleri kullanıyoruz, çünkü bunlar konutlar ve endüstriyel çatılar için piyasadaki en verimli panellerdir.

Gelin ve Fons Solar uzman ekibinden bir randevu talep edin. Güneşin bugün evinize ve endüstriyel tesisinize elektrik sağlamak amacıyla nasıl kullanacağımızı ve 30 yıl boyunca temiz ve ucuz enerjiye nasıl sahip olabileceğinizi anlatalım.

Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. İletişim.