Güneş Enerjili
Sulama Sistemleri

Fons Solar Güneşin Sonsuz Enerjisi ile yanınızda…
Evinizde , İşyerinizde artık Elektrik Üretmek çok kolay.

Hakkımızda

Ücretsiz Keşif İçin Formu Doldur.

+90 (232) 425 25 26
Mesajın için teşekkürler. Başarıyla Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri tasarımı nasıl yapılır ? Projelendirme esnasında nelere dikkat edilmelidir ? Bu yazımızda sizlere Tarımsal Sulama Projelerinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyoruz.

Son yıllarda artan enerji ihtiyacı ve güneş enerji sistemlerinde dikkat çeken maliyet azalması ile birlikte Güneş Enerjisinden elektrik üretimi giderek yaygınlaşmaktadır.  Bu sistemin kullanıldığı en popüler alan biriside Güneş Enerjili Sulama Sistemleri olarak dikkat çekmektedir.  Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde dahil her türlü kuyu, yüzey sulama gibi kaynaklardan Güneş Enerjisi  ile sulama yapılabilir.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri genel olarak iki kategoriye ayrılır;

DC Pompalı Sistemler

Dalgıç (AC Pompalı) Sistemler

DC Pompa kullanılan sistemler; DC pompaların pahalı olması, derin kuyularda pek verimli çalışmaması, arıza durumlarında tamirinin zor (çoğu zaman imkansız) olması gibi etmenler yüzünden günümüzde giderek popülerliğini kaybetmiştir.

Dalgıç pompalı sistemler Güneş Enerji panellerinden maksimum verim almak için tasarlanmış özel bir motor sürücüsü ile çalışarak yüksek verimler sunarlar. 1.5 kW gücünden başlayıp 55 kW gücüne ulaşan pompaları Güneş Enerjili Sulama Sistemleri ile çalıştırmak mümkündür. Doğru sistemi tasarlamak için aşağıdaki bilgilerin doğru analiz edilmesi gerekir ;

  • Kuyu Derinliği
  • Günlük Talep Edilen Su Miktarı
  • Güneş Enerjili Sulama Sistemleri çalışma Dönemi
  • Sistemin kurulum yeri bilgileri

AC pompalı sistemde kullanılan sürücü sayesinde Güneş Panellerinden alınan maksimum güç pompaya aktarılır. Güneş ışınımının yüksek olduğu öğle saatlerinde yüksek debili, sabah ve akşam saatlerinde ise düşük debili bir su elde edilebilir. Güneşin bu özelliğinden kaynaklı kullanıcın hangi saatlerde sulama yapması gerektiği önemli bir parametredir. Güneş Enerjili Sulama Sistemleri ile eğer güneşin yoğun olduğu saatler haricinde bir sulama yapmak istiyorsanız ya akülerle elektriği depolamalı ya da büyük su deposu ile suyu depolamalısınız.

Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinde projelendirme yaparken bir başka kritik noktada doğru panel gücünün seçilmesidir. Sağlıklı bir çalışma için panel gücü ve sayısı belirlenirken;

  • Motor (pompa) gücü
  • Sürücü voltaj değerleri
  • Kurulum yapılan bölgenin ışınım özelliği
  • Sulama yapılacak dönemler

parametreleri önem kazanmaktadır. Unutulmamalıdır ki sorunsuz çalışan Güneş Enerjili Sulama Sistemleri doğru panel gücü ile kurulmuş olmaları gerekmektedir.

Bir başka vurgulanması gereken konu Güneş Enerji Sistemlerinin başlangıç maliyeti bazen yüksek gibi görünmesine karşın uzun yıllar sorunsuz çalışmaları sebebiyle ekonomik sistemlerdir. Buradan yola çıkarak Güneş Enerjili Sulama Sistemleri kurulumundaki her bir ekipmanın uzun yıllar çalışmaya uygun olmasıdır. 30 yıl çalışma ömrü olan Güneş enerji panelinizi yanlış taşıyıcı aksam , kötü ve yetersiz işçilik gibi durumlar nedeniyle kısa sürede bozulan bir sisteme dönüştürebilirsiniz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı sorularınız ve  yatırımlarınız için başvuruda bulunmak için bizlere buradan ulaşabilirsiniz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinde kullanılan ekipmanlar nelerdir ? Ürün seçiminde nelere dikkat etmek gerekir ?

Daha önce Güneş Enerjili Sulama Sistemleri ve bu sistemlerin projelerinde dikkat edilmesi gerekenleri açıklamıştık.  Şimdi de solar sulama sistemlerinde kullanılan ürünlerle ilgili detaylı bilgileri sizlere sunuyoruz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri son yıllarda kullanımı giderek artan , özellikle elektriğe ulaşımın zor olduğu yerlerde sulama pompalarını çalıştıran yenilikçi sistemlerdir. Genel sistem bileşenleri Güneş Enerji Sistemleri ile benzerlik göstermekle birlikte kullanılan motor sürücüsü  ana farklılığı oluşturmaktadır. Kullanılan ürünleri inceleyecek olursak;

1.Güneş Enerjisi Panelleri

Yazımızın başında belirttiğimiz Güneş Enerjili Sulama Sistemleri , diğer güneş enerjisi sistemleri oldukça benzer yapıdadır. Bu sistemlerinde en önemli elemanları Güneş Enerjisi Panelleridir. Güneş Enerjisi Panelleri doğru ürün seçimi yapıldığında ve doğru uygulama yapıldığında 30 yıla kadar sorunsuz çalışabilen ürünlerdir. Genel olarak Polkristal yapıdaki Güneş Enerji Panelleri bu sistemlerde kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi kullanılacak ürünün kalitesidir. Ne yazık ki ülkemizde özellikle sulama sistemleri ve şebekeden bağımsız sistemlerde düşük kaliteli ürünler kullanılmaktadır. Güneş Enerjili Sulama Sistemleri uzun yıllar çalışacak şekilde tasarlanmalıdır aksi takdirde sistemin ekonomik değeri çok düşük olarak karşımıza çıkar.

2. Motor Sürücüleri

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri içinde kullanılan en önemli ürün belkide motor sürücüleridir. Seçeceğiniz motor sürücüsünün hem dalgıç pompanızı hemde güneş panellerinizi en yüksek verimde çalıştırması önemlidir. Motor sürücünüzü seçerken sulama yapacağınız mevsim ve saatleride göz önüne alıp, ilk çalışma voltajı, başlangıç frekansı, sürücü gücü gibi parametreleri göz önüne alıp sistemin diğer bileşenlerini seçmeniz gerekmektedir.

3. Taşıyıcı Ekipmanlar

Güneş Enerji Sistemlerinde kurulumda kullanılan ürünlerin normal şartlarda ciddi statik hesaplamaları yapılmaktadır. Bununla birlikte Güneş Enerjili Sulama Sistemleri diğer ekipmanlarda da belirttiğimiz ürün kalitesizliği taşıyıcı ekipmanlarda da gözlemlenmektedir.

Sistemde kullanılan taşıyıcı ekipmanların bölgedeki rüzgar ve var ise  kar yağışlarına dayanıklı olması çok önemlidir. Bunlara ek olarak kullanılan bağlantı parçalarının paslanmaz yapıda olması , çeliklerin paslanmaya karşı galvanizli olması çok önemlidir. Taşıyıcı ekipmanlarla ilgili detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4. Elektriksel Ekipmanlar

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri için bir başka önemli üründe koruma amaçlı kullanılan elektriksel ürünlerdir. Sistemin hem uzun yıllar çalışması hem de can güvenliği açısından doğru ürünlerin kullanılması önemlidir. Burada dikkat edilmesi gerekenler;

-Mutlaka Sistemin topraklamasının yapılması gerekmektedir.

-Oluşabilecek kısa devreler, kaçak akımlar için gerekli sigortalarla önlem alınması gerekmektedir

-Yıldırım riskine karşı mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Önemli noktaları ile sizlere Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinde kullanılması gereken ürünlerle ilgili bilgilendirmede bulunduk, detaylı bilgi ve sorularınız için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Günümüzde artan enerji maliyetleri ile birlikte kullanımı yaygınlaşan ürünlerden biriside Güneş Enerjili Sulama Sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.Fons Solar olarak Güneş Enerjili Sulama Sistemleri konusunda getirdiğimiz çözümler ile siz değerli yatırımcılarımıza yardımcı olmaktayız. Sistem hakkında detaylı bir bilgi vermek gerekirse;

Tarımsal amaçlı sulama yapılan tarlalar şehirden uzak, geniş alanlara yayılmıştır. Bu sebeple tarımsal bölgelerin genel olarak elektrik şebekesine bağlantısı yoktur ya da çok sık kesintiye/arızaya uğrayan bir elektrik şebekesi mevcuttur.  Bu sebeple tarlalarda sulama yapılırken  jeneratörler kullanılmaktadır. Fosil yakıtlarda artan maliyetler, ülkemizin en pahalı benzin kullanan ülkeler arasında olması gibi sebeplerle tarımla uğraşan çiftçiler büyük masraflarla karşılaşmaktadır.

Güneş Enerjisi sunduğu avantajlarla bu konuda önemli bir çözüm konumundadır. Giderek düşen ilk kurulum maliyetleri, ilk kurulumun ardından sıfıra yakın olan işletme maliyeti ile Güneş Enerjisi her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır.

Bu sistemin başlıca avantajları;

Güneşin olduğu her bölgede rahatça kullanılması
Azalan ilk yatırım maliyetleri
Kurulum sonrası herhangi bir yakıt v.b. masrafının olmaması
Yıllarca çalışan sorunsuz bir sistem olması

Sulama sistemleri DC Pompalı sistemler, Akülü sistemler, AC Dalgıç pompalı Sistemler olarak sınıflandırılabilir.

Dalgıç pompalı sistemlerde güneş panelleri ile bağlantıyı solar sürücüler sağlar, uygulanması en sorunsuz ve en düşük maliyetli sistemler sürücü kullanılan sistemler olarak tanımlanabilir. Bu sistemlerle bir çok değişik güçte dalgıç pompa Güneş Enerjisi ile beslenip çalıştıralabilir.

Fons Solar olarak sorunsuz yapıları sebebiyle Dalgıç Pompa kullanılan sürücülü sistemlerde sizlere hizmet vermekteyiz. Detaylı sistem tasarımı ve teklif için bizlere buradan ulaşabilirsiniz.

Blog

Güneş Enerjisinin Avantajlarıyla Tanışın…

Ücretsiz Keşif