Ev Tipi Güneş Enerjisi sistemleri eviniz için uygun mu? Ev Tipi Güneş Enerjisi ile Elektrik faturası ödemekten kurtulabilir misiniz? Bu yazımızda güneş enerjisi ile elektrik üreten sistemlerin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken etkenleri anlatacağız.

Güneş Enerjisi Her Evde Çalışır Mı?

Tebrikler, araştırmaya başlayarak kendi temiz enerjinizi üretmek  için ilk önemli adımı attınız. Güneş teknolojisi gün geçtikçe daha verimli ve daha ucuz bir hale geliyor. Bu da Güneş Enerjisini, elektrik faturalarından tasarruf etmek ve kendi temiz elektriğini üretmek isteyen bunun yanında elektrik zamlarından da kurtulmak isteyen ev sahipleri için ideal bir seçim haline getiriyor. Evinizde tükettiğiniz elektrik için güneşin gerçek bir seçenek olup olmadığını anlayabilmek için  kontrol listemize bir  göz atalım:

Ev Sahibi Misiniz?

Ev sahibinizi gerçekten çok sevmediğiniz sürece güneş enerjisi sitemlerini kiralık olarak yaşadığınız bir eve kurmak çok mantıklı olmayabilir. Güneş Enerjisi Sistemlerinin 30 yıl boyunca çalıştığı yapılan birçok araştırmada ve tecrübelerle ortaya konmuştur. Bu sebeple güneş enerjisi sistemleri ev sahipleri için çok daha doğru bir tercihtir.

Nasıl Bir Evde Yaşıyorsunuz?

Güneş Panellerinin kapladığı alan düşünüldüğünde 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik ihtiyacını karşılamak için ortalama 30-40 m2 lik bir çatı alanına ihtiyaç vardır. Bu sebeple güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu  müstakil evler için çok daha uygundur.

Elektrik Faturanız Ne Kadar Geliyor?

Aylık mahsuplaşma sayesinde ay içinde tükettiğinizden daha fazla elektrik üretiyorsanız. Şebekeye verdiğiniz fazla elektriği dağıtım şirketine satabilirsiniz. Bunun detayları için Aylık Mahsuplaşma yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızda da okuyabileceğiniz gibi şebekeden aldığınız ve şebekeye sattığınız elektriğin birim fiyatları farklıdır. Bu sebeple aylık elektrik faturanız minimum 300-500 TL aralığında ise Güneş Enerjisi sistemleri için harcayacağınız yatırım bedelinin geri dönüşü daha hızlı olacaktır.

Nasıl Bir Çatı Tipine Sahipsiniz?

Güneş enerjisi sistemleri hemen hemen her çatı tipine uygulanabilir. Kiremit çatılar,düz çatılar vb. çatı tipleri için farklı çözümler mevcuttur.Burada önemli olan çatınızın statik açıdan uygun olması,gerekli alana sahip olması ve yönü olacaktır. Çatınızın statik açıdan uygunluğu sizi korkutmasın m2 ye sadece 12-15 kg lık bir yük gelecektir. Çatınızın gerekli alana sahip olması çok önemlidir. Unutmayın yukarıda belirttiğimiz gibi 4 kişilik bir ailenin ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem için 30-40 m2 lik bir çatı alanına ihtiyaç duyacaksınız.

Minimum Gölgelenme

Güneş enerjisi sistemleri, güneş panelleri sayesinde direkt olarak güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Nasıl çalıştığını anlamak için Nasa’nın bu yazısına bakabilirsiniz!! Çatınızın üzerine gölge yapabilecek binalar ve bitişik ağaçlar varsa bunlar güneş enerjisi sistemlerinin üretimini azaltacaktır. Ayrıca çatınızın üzerinde yine gölgelenmeye sebep olabilecek baca,pencere,havalandırma su deposu vb birşeyler varsa bu engelleri kaldırıp kaldıramayacağınızı düşünün.

Pekala tüm yeterliliklere sahipseniz ve Ev Tipi Güneş Enerjisi Sistemine sahip olmak istiyorsanız şimdi ne olacak. Fons Solar Uzman ekibinden alacağınız bir randevu ile evinizin ve çatınızın gerekli keşif çalışmaları tamamlanır sonrasında yasal izin süreçleri de dahil olmak üzere tüm süreç Fons Solar uzman ekibi tarafından yürütülür.

Published On: Şubat 26th, 2021 / Categories: Ev İçin Güneş Enerjisi, Genel /